meist
Meie lugu
Kes on Mulgi-Mõisa mee taga?
Kui sa seda kirja loed oled jõudnud edukalt kodulehele, mida peab perefirma, kes majandavad ja toimetavad usinate mesilastega Mulgimaa südames, endistel Abja mõisa maadel, kus on väga mitmekesine taimestik. Sellest ka meie bränd „Mulgi-Mõisa Mesi“. Alustasime oma tegevusega 2003 aastal, kui sai ostetud 2 mesilasperet. Aastate jooksul oleme püüdnud arendada oma teadmisi ja oskuseid, et uute pereliikmetega toime tulla. Koos oskustega on ka kasvanud mesila. Hetkel paneme suuremat rõhku mee kvaliteedile ja selleks on välja vahetatud vana nõukogude aegne meekäitlus inventar uue inventari vastu, mis vastab kõigile toiduseadusest tulenevatele nõuetele ja tagab klientidele mee kõrge kvaliteedi. See ongi meie eesmärk – pakkuda ainult kvaliteetset Mulgimaalt korjatud mett ja mesindussaaduseid.
Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda on tunnustanud meie mett pääsukese kvaliteedimärgiga ja Mulgimaa arenduskoda Mulgi märgiga.
Parimate soovidega,
Perekond Õigus
Mulgi-Mõisa Mesi sai alguse lapsepõlvehommikutest
Mäletan, et lapsepõlves ostis ema sügisel alati kohalikult mesinikult kolmeliitrise purgiga mett ja enne kooli minekut tegi ta klaasi piima kõrvale meesaia või pannkooke meega, mis pidi meie aju tööle panema. Seda see muidugi ka tegi, kuna peale kooli otsisin alati veel võimalust, kuidas sellest purgist head magusat saada. Unistasin, et kui kunagi suureks saan, siis võiks ka minul mesilased olla, kelle käest seda „tarkust” saab ja siis söön seda, kui ise tahan ja mitte ainult kooli minnes.
Mesilaste pidamisega tegingi alguse 2003. aastal, kui sai ostetud oma kodu. Soetasime endale ka esimesed kaks mesilasperet, kelle eest hoolitsemine tundus väga lihtne. Sellest sai meie pereüritus ning mesilindudest esimesed koduloomad. Peagi sain aru, et nendega toime tulemiseks on vaja teadmisi ja oskusi. Kahjuks oli riik otsustanud mesinikke mitte enam koolitada ja 2004. a lõpetas Olustveres viimane mesinike lend. Pidin omal käel kättesaadavate õppematerjalide ja katseeksitusmeetodite kaudu ennast harima. Kui 2012. a alustas Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool uuesti mesinike koolitamisega, kandideerisin ja pääsesingi sinna õppima. Selle hetkeni olin üheksa aastat mesilastega tegelenud ja mõistsin, et ega ma nende pidamise peensuseid ikka veel täpselt ei tea. Kooli lõpetades tegin kutseeksami – mesiniku kutsetase 5, mis on selles valdkonnas kõrgeim ja hetkel on minu hooldada 110 mesilasperet. Mesilased on erinevates kohtades 15–20-perelistes gruppides laiali endise Abja mõisa maadel nii Mõisakülas kui ka Mulgi vallas. Selgituseks mainin, et Mõisaküla linn on asustatud Abja mõisa maadele ja esimesed talud Eestis, mis vabaks osteti, olid omandatud Abja mõisalt ning paiknevad praeguse Mõisaküla linna alal. Sellest tuleneb ka meie meesaaduste bränd „Mulgi-Mõisa Mesi”, mille sildi all ka oma mett müüme. Kuna rahva teadvuses on Abja Mulgi pealinn, siis ka Abja mõisa võib nimetada „Mulgi mõisaks” ja meie mesilaste korjatud saadused on sealsetelt maadelt.
Kunagi oli mesi rohkem mõisnike toidulaual kui lihtrahvale kättesaadav, siis meie soov on, et keegi ei peaks meest ainult unistama, vaid et mõisa lemmikmaius oleks kõigile kättesaadav. Kuna oleme väikeettevõte, siis oleme väga paindlikud ja saame läheneda igale kliendile individuaalselt, püüdes täita nende vajadusi ja soove mee koguste ja pakendite osas. Väga suurt rõhku pöörame mee kvaliteedile, et see oleks korjatud puhtast Mulgimaa loodusest ning meie töövahendid ja võtted võimaldaksid seda ka tarbijatele selliselt pakkuda.
Meedia
Pastori mesilinnukesed koguvad puhast nektarit
Mõisaküla linnavolikogu esimees ja nelipühi koguduse pastor Jorma Õigus võib maakonnas esimesena uhkeldada mesiniku kutsetunnistusega.
Endine linnavolikogu esimees pühendus mesilastele
Endine Mõisaküla linnavolikogu esimees Jorma Õigus otsustas tänavu uude Mulgi valla volikokku mitte kandideerida ja keskendus hoopis mesiniku ametile.
Mulgi märgiga tunnustatakse sel korral meetootjat
Mulgimaa Arenduskoda annab 15. Mulgi märgi Jorma Õigusele, kes toodab Mulgi-Mõisa mett.
Kui õige hakkaks mesinikuks?
Mesilaste pidamisele või mesiniku ametile on mõelnud paljud. Maa Elu küsis kolmelt tunnustatud asjatundjalt, kuidas asjaga alustada.
“Mesindus on usalduse küsimus. Hea, kui on tuttav mesinik, kellest tead, et tema mesi on kvaliteetne ja puhas ning inventar vastab nõuetele.”
Jorma Õigus